Питання
Чи може проводитися ліквідація комунального підприємства під час воєнного стану? Чи може проводитися реорганізація комунального підприємства під час воєнного стану? Зміна та перегляд тарифів у період воєнного стану?
Відповідь
Щодо реорганізації підприємств та перегляду тарифів в умовах воєнного стану
Чи може проводитися ліквідація комунального підприємства під час воєнного стану? Чи може проводитися реорганізація комунального підприємства під час воєнного стану?
- Загальний порядок припинення/реорганізації підприємства регламентується ст. 110-112 ЦК України .
- Обмежень або особливостей ліквідації чи реоргоанізації комунальних підприємств в умовах воєнного стану немає, окрім того, що якщо в даній місцевості була утворена військова адміністрація, то їй можуть бути делеговані певні повноваження місцевих органів державної влади (в кожній окремій місцевості різні процедури в залежності від обставин, різний обсяг повноважень).
- Тому якщо міська рада не делегувала функції з управління майном військовій адміністрації, є повноважною відповідно до законів України, то вона може здійснюватися управління комунальним майном в порядку визначеному вищезазначеними законами.
Хто уповноважений на прийняття рішення щодо реорганізації комунального підприємства?
Верховна Рада схвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» щодо функціонування місцевого самоврядування у період дії воєнного стану» (реєстр. №7269).
Цим законом врегульовано наступне:
- за умови утворення військової адміністрації населеного пункту, повноваження селищної/сільської/міської рад, її виконавчих органів переймає військова адміністрація, а повноваження голови – начальник військової адміністрації;
- збільшення повноважень сільського, селищного, міського голови територіальної громади (де не ведуться бойові дії та не утворена військова адміністрація), який зможе одноособово приймати ряд рішень з питань бюджету, кадрових питань тощо;
- сільський, селищний, міський голова або керівник виконавчого органу одноособово в оперативному порядку може призначати осіб на посади: в органах місцевого самоврядування, а також керівників комунальних підприємств, установ, організацій сфери управління їх органу місцевого самоврядування;
- повноваження обласних (у разі окупації або оточення адміністративного центру області) та районних рад переймає обласна/районна військова адміністрація.
Зміна та перегляд тарифів у період воєнного стану?
Стаття 4 Закону визначає, що на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи – військові адміністрації .
Згідно із статтею статтею 15 Закону, військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні ( крім тарифів , які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги .
При цьому частиною третьою статті 15 Закону передбачено, що районні , обласні військові адміністрації здійснюють на відповідній території, поряд із повноваженнями місцевих державних адміністрацій, повноваження із запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, а районні , обласні військові адміністрації, утворені у зв’язку з нескликанням сесії відповідно районної, обласної ради у встановлені Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” строки , також здійснюють повноваження із встановлення у порядку та межах, визначених законодавством, тарифів на житлово-комунальні послуги;
Звертаємо увагу, що до повноважень обласних та районних рад згідно з пунктом 37 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» було віднесено повноваження щодо встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами , що перебувають у спільній власності територіальних громад , представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада, а також суб’єктами господарювання, що здійснюють управління (експлуатацію) цілісними майновими комплексами таких підприємств;
З огляду на зазначене, районні, обласні військові адміністрації (за умови їх утворення) встановлюють тарифи для суб’єктів господарювання, зазначених у пункті 37 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Для решти суб’єктів господарювання тарифи на комунальні послуги встановлюються відповідно до законодавства, а саме:
- військовими адміністрації населених пунктів (за умови їх утворення відповідно до Указу Президента України), крім тарифів, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;
- органами місцевого самоврядування (за відсутності утворених військових адміністрацій населених пунктів), якщо діяльність суб’єктів господарювання регулюється на місцевому рівні;
Національною комісією, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (у разі якщо діяльність суб’єктів господарювання підпадає під регулювання НКРЕКП). Разом з тим, інформуємо, що 29 квітня 2022 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 502 «Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану». Пунктом 1 цієї постанови, що набирає чинності з 1 червня 2022 року, рекомендовано органам, уповноваженим встановлювати тарифи , протягом дії воєнного стану в Україні, але не раніше завершення поточного опалювального періоду, не підвищувати тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), у тому числі тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел енергії, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24 лютого 2022 року.